4.študentský ples stropkovských gymnazistov opäť zabodoval

Keď som s mojimi kolegami vystúpil v piatok sedemnásteho januára krátko pred šiestou na parkovisku Hotela Ondava z auta, ovial ma chlad a mrholenie končiaceho sa zamračeného týždňa a bohvieakého nadchádzajúceho víkendu. Tieto chmúrne úvahy sa razom vytratili po vstupe do rozsvieteného vestibulu plného našich študentov. Hneď pri dverách nás privítali dámy - štvrtáčky. Kým sme si odkladali kabáty a oči si privykali na svetlo, uvedomovali sme si, že sme síce prišli do spoločnosti mladých ľudí, ktorých veľmi dobre poznáme zo školských lavíc, ale trvalo dosť dlho, než som spoznal mnohých z nich. Tu ma zarazil malý detail. Ich pohyby a správanie. Nedala sa nevšimnúť ich suverenita a samozrejmosť, s akým sa pohybovali sem a tam, šarm, s akým komunikovali jeden s druhým i s nami. Jasné, tí už na našom plese boli. Niektorí na všetkých troch predchádzajúcich. Klasik povedal, že človek v istom oblečení nikdy nevykoná určité pohyby a nevysloví slová, než v inom, každodennom odeve. Zo sveta tmy a mrholenia, čo vládli vonku dostali sme sa do sveta iného, radostného, veselého, do sveta, ktorý nie je tvorený priestorom, ale ľuďmi v ňom.

Tieto myšlienky mi ešte vírili hlavou, keď po príhovore predsedníčky žiackej školskej rady Diany Khwaja, pán riaditeľ nášho gymnázia RNDr. Jaroslav Mikita ráznym úderom na činel skupiny Rododendron otvoril už štvrtý študentský ples Gymnázia v Stropkove. Po jeho krátkom úsmevnom príhovore nastalo dramatické prítmie a na parket vplávali štyri páry v sprievode tónov Straussovho valčíka Na krásnom modrom Dunaji. Neskôr sa pridali aj ostatní a lavína dobrej a inteligentnej zábavy sa spustila.
O chod celého slávnostného večera sa starali moderátori Dano Soóš z III.B a Dominik Pališin z I.B v starostlivej réžii koordinátora žiackej školskej rady, ale aj celého podujatia Mgr. Róberta Hecka a jeho tímu. Vybraní odborníci na ženy z radov pedagógov a študentov začali nenápadne vyberať desať kandidátok na titul Kráľovná plesu. Tú istú úlohu, ale v opačnom garde mali aj moje kolegyne a študentky. Prišiel čas, keď sa predstavilo desať mládencov a desať dievčat v úlohe kandidátov. Dostali svoje čísla a zábava pokračovala.
Svoje miesto a veľký úspech mala aj módna prehliadka modelov kolekcií svidníckeho salónu Alesa v podaní šarmantných modeliek – našich študentiek.
Okolo jedenástej prišiel na rad očakávaný bod programu - tombola. Pod vedením pani profesorky Mgr. Margity Heckovej sa do rúk šťastných študentov postupne dostalo šesťdesiat cien, z ktorých asi najatraktívnejšia bola automatická práčka, ktorú do tomboly venoval Ing. Peter Durkaj, vlastník firmy Audio Video Centrum. Blahosklonný osud zariadil, aby sa dostala do rúk mladej slečny - Petry z oktávy.
Vrcholom večera bolo slávnostné vyhodnotenie hlasovania o kráľa a kráľovnú večera. Tento rok sa vladárskych inscígnií ujali Karin Timanová zo IV.A a Jakub Hurný z II.A. Žezlo, korunku a darčeky si prevzali z rúk vlaňajšej kráľovnej plesu Andrey Madejovej a kolegov Mgr. Senajovej a Mgr. Hecka. Kráľovskému páru blahoželáme!
Po tomto bode programu a chutnej kapustnici zábava pokračovala až do skorých ranných hodín, keď utíchli hudobné nástroje a tanečníci v márnej nádeji a hladní po muzike ešte zostávali na parkete. No o chvíľu roje mladých ľudí, ešte spotených a rozjarených, sa v chlade a hmle všednosti prebúdzajúceho mesta vracali domov plní dojmov a zážitkov, ktoré si uchovajú až do nasledujúceho roka.
Naše veľké ďakujem patrí organizátorom plesu, vedeniu a personálu Hotela Ondava, hudobnej skupine Rododendron, všetkým zúčastneným študentom za dôstojnú reprezentáciu školy a v nemalej miere všetkým sponzorom.
Text: -sc-
Foto: -rh- & abell

Sponzori:
Mgr. Bibiána Riapošová – poslankyňa NR SR, Mudr. Peter Obrimčák – primátor mesta Stropkov, RNDr. Jaroslav Mikita – riaditeľ Gymnázia v Stropkove, Ing. Pavol Prokopovič, PhD., pani Anna Prokopovičová, PharmDr. Eduard Šmilňák, Mgr. Slavomír Smetanka, Ing. Peter Durkaj – Audio-Video centrum, Firma Timobtel – Ladislav Timan, pán Peter Donner, Ing. Daniel Soóš, Capurare, s.r.o., Miroslav Madzin, Parwan, s.r.o., MUDr. Dawood Khwaja, Chovateľské a záhradkárske potreby, Jaroslav Saloň, spoločnosť BROVA, Jaroslav Bajcura a Eva Bajcurová, Marián Sahajda – Informačno-finančné služby, Lekáreň Fontána – PharmDr. Tibor Ščešňák, Michal Jakub - Móda 11, Cukráreň Amfora – Eva Prokopovičová, Papiernictvo a drogéria – Jozef Staško, pán Jozef Bechera, JUDr. Juliána Tkáčová – predsedníčka Rodičovského združenia Gymnázia Stropkov, Kvetinová spoločnosť Orchidea – Zuzana Michrinová a Paulína Lechmanová, Štefan Gonos – Firma JO-DO, Mgr. Ľuboš Reiter, Mgr.Valéria Senajová, Mgr. Ingrid Zakovičová, Mgr. Vladimír Bodnár, Lekáreň Silvia, pani Renáta Bilaninová, Železiarstvo Gaja – Ján Bučko, Elsatex Stropkov, Jozef Venglovič, Kníhkupectvo Hviezdoslav, Jozef Glinský, Firma MABED – Marián Bednárik, rodina Kostilníkova, pán Ján Zajaroš, Ing. Gabriela Maruščáková, Lekáreň Galenos, PharmDr. Pavol Široký, Pohostinstvo Ďula, Mgr. Bronislava Halachanová, pán Stanislav Drotár, OVB, Mgr. Jozef Vaško, Prvá stavebná sporiteľňa, Ing. Slavomíra Bazyľáková, Allianz, Ing. Mária Drotárová, ŠMAK, s.r.o., Slovenská sporiteľňa, a.s., Stropkov.