Gymnázium Stropkov

Viedeň opäť očarila

“Svet je kniha a tí, ktorí necestujú, čítajú iba jednu stranu” tvrdí St.Augustine. S touto motiváciou čítať jej ďalšie nové stránky sa 11.6.2015 začala naša cesta do Bratislavy. Pri príchode do nášho hlavného mesta sme si nemohli nechať ujsť návštevu Bratislavského hradu, ktorý bol našou prvou zastávkou. Po nekonečne dlhej ceste sme si tam vychutnali nádherný výhľad na mesto a niekoľko zaujímavých informácii o hrade.

Následne nás čakala prehliadka Národnej rady SR, kde sme si vyskúšali, aké je to sedieť na ministerských stoličkách, čo sa nám mnohým veľmi zapáčilo. Hneď na to sme sa nadšení a najmä zvedaví rozbehli do bratislavských uličiek. Bolo krásne počasie a z každej strany na nás dýchala atmosféra historického mesta. Naši profesori nás tiež previedli po Dóme sv. Martina, Michalskej bráne, po Námestí SNP, či Hviezdoslavovom námestí a taktiež sme nemohli vynechať Primaciálny palác. Informácie o histórii i súčasnosti týchto miest vo veľkej miere obohatili naše vedomosti. Po celodennej prehliadke sme si šli oddýchnuť do prezidentskej záhrady a presunuli sa do hotela Avion. Tam nás konečne čakala teplá večera. O výlete bez nákupov sme nechceli ani len počuť a tak nás naši profesori vzali do nákupného centra, kde sme deň pekne zakončili.
Opäť došlo na ranné vstávanie, teraz náš však čakali bohaté raňajky a tak sme plní energie vyrazili do Viedne. Už okružná jazda mestom nás veľmi ohúrila a zamierili sme do Hofburgu, kde sme si pozreli Striebornú komoru – Silberkammer a Sisi-Museum. Navštívili sme aj Peterskirche a už nás čakal Stephansplatz. Až vtedy na nás dýchala skutočná atmosféra Viedne. Krásne historické uličky plné kaviarní, malých obchodíkov so suvenírmi, ale taktiež mnoho obchodov tých najznámejších značiek. Tam nás náš študentský rozpočet pustil len nahliadnuť do výkladov a tak sme si radšej užívali mesto, pamiatky a niektorí z nás si nenechali ujsť ani ochutnávku preslávenej viedenskej Sachertorte, či fantastický výhľad na mesto z veže Dómu sv. Štefana. Naša milá pani sprievodkyňa nás zaviedla aj do Kaisergruft, teda cisárskej hrobky. Okrem hrobiek celého rodu Habsburgovcov sa v Kaisergruft nachádzala aj hrobka Márie Terézie. Z tohto miesta sme mali na chrbte mráz, no oplatilo sa vidieť to. Naturwisschaftliches Museum, teda prírodovedecké múzeum, ktoré patrí medzi najväčšie prírodovedecké múzeá na svete, nás všetkých veľmi ohúrilo. Videli sme vyše 22 tisíc exponátov z rôznych oblastí prírody a mnoho atrakcií, ktoré múzeum ponúkalo. Dostatočne vyčerpaní sme sa opäť premiestnili do nášho hotela, následne nás znova čakala chutná večera, po nej nákupné centrum Eurovea a večierka.
Ani sme sa nenazdali a opäť sme sedeli v autobuse smerom do Viedne. Celý tento deň sme venovali Schönbrunnu, ktorý nás zo všetkého pohĺtil najviac. Okrem krásnych komnát a izieb v prekrásnom zámku , po ktorom sa prechádzala cisárovná Sisi, Schönbrunn vyniká aj nádhernými záhradami plnými kvetinových záhonov, kde sme postretávali turistov z rôznych kútov sveta. Absolvovali sme aj výstup na Gloriettu, ktorý bol v horúcom počasí trošku namáhavý, ale pohľad na Viedeň z výšky stál za to. Po návšteve krásnych historických pamiatok nasledovalo uvoľnenie a zábava v schönbrunnskej zoo a taktiež blúdili uličkami v labyrinte. Našťastie sme sa všetci našli, a tak sme cez ružovú záhradu pomaly odkráčali k autobusu, ktorý nás viezol domov. Viedne však nikdy nie je dosť a tak sme sa zastavili pri Hundertwasserhaus, ktorého stavba nás na záver skutočne uchvátila svojou pozoruhodnou architektúrou..
Pre nás, mladých študentov, bolo skvelé za pár dní takýmto spôsobom spoznať nielen naše hlavné mesto, ale aj čarovnú Viedeň, a tak sme radi, že sme vďaka našim profesorom, prečítali ďalšie stránky z tejto snáď veľmi hrubej, skvelej knihy.
Chceme vysloviť veľké poďakovanie hlavnému organizátorovi tohto poznávacieho zájazdu, pánu profesorovi Mgr. Róbertovi Heckovi, ktorý pre nás pripravil veľmi zaujímavý a hodnotný program, ale aj našim profesorkám RNDr. Tatiane Kočišovej a Mgr. Gabriele Homoľovej. Naše ďakujem patrí aj pani Navrátilovej – sprievodkyni vo Viedni, za jej bohaté informácie, ako aj CK Promettrans, ktorá tento zájazd pomáhala zabezpečovať. A v neposlednej miere veľké ĎAKUJEME patrí našim rodičom za ich finančnú podporu.
Plní prekrásnych dojmov, nezabudnuteľných zážitkov a množstvom fotografii, sa už teraz tešíme na podobné akcie, ktoré pre nás študentov organizujú vyučujúci nášho stropkovského gymnázia.

Michaela Donnerová III.B
Gymnázium v Stropkove