Gymnázium Stropkov

Odkaz Martina Luthera Kinga pre ľudí dneška

 

Aktuálna téma utečencov je spojená s rasovou neznášanlivosťou a bojom proti nej. Tejto otázky sa dotýkalo i divadelné predstavenie v angličtine v podaní English Theatre, ktorého sa 12.10. 2015 v Košiciach zúčastnili tretiaci nášho gymnázia.

 

                Niekoľko minút po siedmej sme už Stropkovu mávali z autobusu, ktorý nás dopravil  takmer pred budovu Historickej radnice. Daždivé počasie sa do anglicky ladeného dňa dokonale hodilo a potom, čo sme sa pred ním na chvíľu skryli a usadili do pohodlných sedadiel, sa predstavenie mohlo začať. Stvárnenie životného príbehu Martina Luthera Kinga, jeho boja za spravodlivosť a rovnoprávnosť pre všetkých ľudí bez ohľadu na akékoľvek rozdiely sa musela dotknúť každého diváka vo veľkej sále. Nik sa v deji nestratil, dokonca sme si obohatili slovnú zásobu a všimli si správnu originálnu výslovnosť cudzojazyčných viet. Herci, s ktorými sme si po skončení hry priamo na doskách, ktoré znamenajú svet urobili výnimočnú fotku na pamiatku, si búrlivý potlesk a „standing ovations“ naozaj zaslúžili.

                Opätovný nástup do autobusu ešte neznamenal návrat domov. Čo by to bol za správny výlet, ak by sme si nedopriali niečo dobré do bruška v miestnom nákupnom centre? Po tomto príjemne strávenom čase so spolužiakmi mimo lavíc, obohatení o ďalší zážitok do zbierky mnohých, sme pricestovali späť domov.

                Za možnosť spojiť príjemné s užitočným a užiť si spoločný deň mimo areálu našej školy ďakujeme jej vedeniu a p. profesorkám  PhDr. Belovežčíkovej a Mgr. Gonosovej, ktoré ho s nami absolvovali.

 

Šimona Tomková, III.A, Gymnázium v Stropkove