Gymnázium Stropkov

Ples sa teší aj naďalej veľkej obľube

Valčík, samba, reggae, rock and roll, čardáš, polka. Na tanečnom žánri nezáleží. Priestor určený pre mladých tanečníkov, ktorí tento piatkový večer zasvätili 6. študentskému plesu Gymnázia v Stropkove, je stále plný. Vysoké lodičky sú už poodhadzované v kútoch a tancuje sa naboso. Skupina Hic Music dokazuje svoju vysokú profesionalitu a mladí to pohybom náležite oceňujú. Odkiaľ sa berie tá ich energia, ktorá im umožňuje okupovať tanečný parket až do skorých ranných hodín? Odkiaľ majú ten elán, ktorý im neuberie ani blížiaca sa polročná klasifikačná porada? No veď sú mladí, tak sa bavia - povieme si. Hoci sme s nimi medzi lavicami stále od pondelka do piatku, takých šťastných, usmievavých a veselých ich vídavame výnimočne. A o to s väčšou chuťou prikladáme pomocnú ruku pri organizovaní každého zo študentských plesov.


Ten šiesty začal v zariadení Hotel Ondava v Stropkove o šiestej v piatkový večer 22. januára 2016. Po úvodnom príhovore predsedníčky žiackej školskej rady - štvrtáčky Mišky Donnerovej, ho krátkym príhovorom s úvodným gongom otvoril riaditeľ stropkovského gymnázia Ing. Slavomír Cichý. Potom zhasli svetlá a do trblietavého šera vplávali štyri páry tanečníkov, ktorí úvodným valčíkom navodili tú správnu plesovú atmosféru. Netrvalo dlho a pri stoloch zostali len prázdne stoličky - všetci sa vybrali na parket.
O sprievodné slovo sa postarali tretiaci Šimona Tomková a Mišo Sivák. Keď sa zábava rozbehla naplno, niektorí študenti a učitelia začali plniť svoju úlohu: ženy - dve študentky a dve kolegyne - mali hodinu na to, aby podľa svojho výberu vyhotovili nomináciu desiatich chlapcov - kandidátov na Kráľa plesu. Dvaja študenti a dvaja učitelia mali zase opačnú úlohu - vybrať desať adeptiek na Kráľovnú plesu. Bola to dosť náročná úloha, veď všetkých našich žiakov bolo 128... Keď boli nominácie hotové, obe desiatky sa predstavili a jednotlivým kandidátom boli pridelené čísla, na ktoré potom čakala hlasovacia urna v rukách kolegyne Mgr. Valérie Senajovej. Pekným programom sa predstavili speváčky z druhého ročníka, ale i štvrtáčky - folklórne tanečníčky. Keď sa skončil ich posledný tanec, jeden z konferenciérov - Mišo Sivák, za všetkých študentov s kyticou v ruke poďakoval nič netušiacej, ale o to dojatejšej Miške Donnerovej za obetavú viac ako trojročnú prácu na čele žiackej školskej rady.
Pred jedenástou sa začala ďalšia neoddeliteľná časť každého plesu - tombola pod patronátom Mgr. Gabriely Homoľovej. Na študentov čakalo 68 cien. Vďaka štedrým sponzorom (ich zoznam a naše poďakovanie uvádzame na inom mieste) sme spolu so študentmi vychutnávali ich radosť z nečakanej výhry: knihy, kozmetické balíčky, tablet, darčekové koše, plecniak, elektronika, torta, obložená misa, darčekové poukážky a mnoho ďalších.
Takmer presne po hodine začalo ďalšie tanečné kolo, po ktorom nasledovalo vyvrcholenie celého plesu - oznámenie výsledkov tajnej voľby žiaka a žiačky ako Kráľa a Kráľovnej plesu. Tento rok najväčšie sympatie získal Peter Kobularčík zo IV.A a Kristína Pavúková z III.A. A potom sa celá študentská obec spolu s nami pedagógmi bavila až do skorých ranných hodín. Šesť rokov... To je už pekná tradícia. Za ňou stojí koordinátor žiackej školskej rady a takpovediac krstný otec našich študentských plesov obetavý kolega Mgr. Róbert Hecko, ktorý spolu s kolegyňami Mgr. Senajovou a Mgr. Homoľovou, ale aj aktívnymi členmi žiackej školskej rady držia stále myšlienku plesu pri čulom živote.
Aj toto je Gymnázium v Stropkove.