Kvarta posúva svoje hranice za hranice Slovenska

Po roku  sme sa my, žiaci kvarty z Gymnázia v Stropkove, opäť zúčastnili Medzinárodného anglického tábora International village Project v Starej Ľubovni, ktorý bol zameraný na zdokonalenie sa v anglickom jazyku a nadviazanie nových priateľstiev s rovesníkmi z iných krajín. Tohto pobytu sa tento rok zúčastnili študenti zo slnečného Španielska, neďalekého Poľska, severných krajín Litvy, Lotyšska a Holandska. Anglickí lektori z Austrálie, Anglicka a Ameriky nám pripravili rôzne a zaujímavé dopoludňajšie aktivity , ktoré slúžili na rozvinutie spolupráce a vzájomné spoznávanie sa  v jazykovo zmiešaných družstvách.  Vymieňali sme si názory, získavali nové poznatky a neistota, či obavy z komunikácie v cudzom jazyku sa rýchlo stratili. Naopak, zažili sme spolu veľa srandy. Popoludní si každý mohol vybrať z ponuky  amerických  športov, naučiť sa robiť sushi, alebo rozhýbať sa pri line dancing.

Pondelkový večer patril prezentáciám zúčastnených krajín. Aj my, ako hosťujúca krajina,  sme predstavili Slovensko ponukou veľkonočných a vianočných jedál. Na stole nechýbal domáci ovčí syr, hrudka, klobása, pečené pirohy, kapustnica, slovenskými motívmi zdobené medovníčky, muffiny, bábovka aj vianočné oplátky. Veľká vďaka patrí našim rodičom aj starým rodičom, ktorí pomohli s prípravou. Ľudové kroje reprezentujúce rôzne oblasti  Slovenska zanechali  hlboký dojem a predvedený tradičný  ľudový  tanec dvihol všetkých zo stoličiek. Ďalšie večeri neboli o nič menej zaujímavé, zabávali sme sa pri Music quiz, Movie night, či na diskotéke. Celodenný výlet v Krakove spolu s Holanďanmi zanechal  pekné spomienky. Dni plné zábavy ubehli veľmi rýchlo a prišiel čas rozlúčky pri táboráku. Aj keď odlúčiť sa od nových priateľov a anglických lektorov bolo náročné, tú správnu atmosféru dotvárali piesne v rôznych jazykoch a  gitara. Pri rozlúčke sme si vymieňali suveníry, nechýbal plač, ale veríme, že sa znova stretneme, tak  ako s minuloročnými kamarátmi z Olomouca. Dali sme si s nimi „rande“ v sobotu  v Pieninách. Splavovali sme rieku Dunajec, vystúpili sme na vrch Sokolica, z ktorého sme si vychutnali výhľad na krásnu slovenskú prírodu. Po nenáročnej cyklotúre okolo Dunajca nás už definitívne čakal odchod domov. Zostali nám pekné spomienky, spoločné fotografie a najdôležitejšie je vedomie, že sme sa uistili, že už teraz dokážeme použiť doterajšie vedomosti z angličtiny pri bežnej komunikácií .

Ďakujeme našej pani učiteľke angličtiny RNDr.Ľudmile Reiterovej za ochotu a čas, ktorý s nami strávila prípravou a starostlivosťou o nás počas pobytu , folklórnemu súboru Stropkovčan, za požičanie krojov, Prešovskému samosprávnemu kraju za podporu a škole za možnosť byť súčasťou tohto projektu.

Martina Kopčaková , Adrián Paluš, Viktor Konečný,

Gymnázium  Stropkov