Gymnázium Stropkov

9.ples študentov Gymnázia v Stropkove

Čas plynie veľmi rýchlo. Už pomaly zabúdame na Vianoce, ktoré nám symbolicky pripomína tohtoročná nádielka snehu. Prehupli sme sa do obdobia, kedy nám ešte stále nestačí pocit veselosti a bujarosti z osláv prelomu rokov a chceme si užiť zábavy, kým nepríde pôstne obdobie.

Kým v piatok večer vonku primŕzalo a spustil sa sneh, v príjemnom teple  Hotela Ondava vrcholili prípravy na 9.ples študentov Gymnázia v Stropkove. Bezmála stovka študentov a desiatka učiteľov čakalo na obligátny plesový valčík v podaní troch párov študentov, ktorí po osemnástej hodine vytvorili úvod k otvoreniu celého podujatia. Po tanci sa k celému plesovému spoločenstvu tradične nekonvenčným a vtipným spôsobom prihovorila predsedníčka žiackej školskej rady Carly Cichá. Potom po krátkom pozdrave všetkým prítomným i neprítomným žiakom a učiteľom úderom na symbolický gong  otvoril ples riaditeľ Gymnázia v Stropkove Ing. Slavomír Cichý. Tento akt bol akýmsi otvorením pomyselnej nádoby naplnenej obrovskou dávkou energie typickou pre všetkých mladých, „násťročných“. Bohatý prúd najmä ľudovej hudby vyvierajúci z akordeónu, huslí, cimbalu a basy chlapcov skupiny Stropkoviani prúdil až do tretej rána.

 

Ani náš ples nechcel porušiť tradičné rituály, ktoré k takým plesom patria a ktoré uvádzala moderátorská dvojica Matúš Surmaj a Adriána Sodivarová. Preto od siedmej hodiny bolo vybranou časťou mužského osadenstva z kruhov študentských i učiteľských vytipovávaných desať kandidátok na titul Kráľovná plesu. Podobným spôsobom, ale v opačnom garde sa utvoril zoznam desiatich kandidátov na Kráľa plesu. Po tanečnom kole a chutnej večeri predstavila Mgr. Valéria Senajová za veľkého potlesku obe skupiny a priebežné tajné hlasovanie mohlo začať. 

Medzitým sme privítali rapovú skupinu NaRaZ s jej vedúcim a naším bývalým žiakom Patrikom „Benderom“ Palidrabom, ktorému tento svojrázny druh hudby učaroval. Bola to celkom príjemná zmena. Chlapci sa výborne zhostili aj úlohy okamžitej improvizácie a na slová, ktoré náhodne vybrali traja učitelia a traja študenti okamžite vytvorili novú skladbu. Horlivé rapové pohyby rukami i celým telom obdivujúcich študentov (ako sa na správnych raperov patrí) dodali spevákom ten správny „drajv“, za čo Patrik v typickom červenom klobúčiku na záver vrelo poďakoval.

Ďalšou nevyhnutnou časťou každého plesu je tombola. Kolegyňa Mgr. Gabriela Homoľová tradične profesionálnym spôsobom zvládla menežovanie celého žrebovania. Práce mala neúrekom, lebo vďaka štedrým sponzorom na zozname vyše 70 cien: od obrovskej plyšovej žirafy a plastovej nádoby na kolieskach, cez kvalitné bluetooth reproduktory, až po drobné USB kľúče. „Distribútorkami“ – pomocníčkami vedúcej žrebovania cien boli Mgr. Elena Vasilková a Mgr. Ingrid Zakovičová. Zoznam všetkých sponzorov pripájame k tomuto textu.

Okolo jednej hodiny nadránom nasledovalo slávnostné vyhlásenie mien Kráľa a Kráľovnej plesu. Žiaci po posúdení, ako kandidáti a kandidátky spĺňajú náročné kritériá na tieto vladárske funkcie rozhodli, že Kráľom plesu a Kráľovnou 9.plesu študentov Gymnázia v Stropkove sa stali Dominik Lajčin a Martina Zajtková, obaja z II. B. Srdečne blahoželáme!

V čase, kedy čítate tieto riadky už len spomíname na krásny piatkový večer 18. januára 2019 a na „fejsbúku“ netrpezlivo hľadáme prvé zverejnené fotografie šťastných tvárí tých, ktorí majú radi veselosť, hudbu a tanec, tých, ktorí vedia, že k škole patrí i zábava, pretože študentský život nemusíme prežívať iba v laviciach, ale aj na parkete a v objatí tých, ktorých máme radi.

Na záver veľký obdiv i moje osobné poďakovanie patrí tomu, ktorý mal celé podujatie vo svojich starostlivých rukách  – koordinátorovi žiackej školskej rady Mgr. Róbertovi Heckovi.

Tešíme sa na budúci jubilejný 10.ples študentov Gymnázia v Stropkove!

 

Ing. Slavomír Cichý