Gymnázium Stropkov

Candy Agbane medzi gymnazistami

 

V predvianočnom čase sme si do klubovne nášho gymnázia pozvali hosťa. Debata s futbalistom z Nigérie padla vhod nielen maturantom, ktorí tak dostali skvelú príležitosť vyskúšať si angličtinu v bezprostrednej komunikácií, ale aj pre druhákov a sextu, ktorí  pripravili privítanie v podobe kolied, prezentáciu o Nigérii aj malý vianočný darček v podobe slovenského futbalového dresu. Spôsob života ľudí v Afrike si podľa môjho názoru nevieme celkom dobre predstaviť, pretože množstvo dokumentov, ktoré vidíme v televízii zobrazujú zväčša africké kmene žijúce prírodným spôsobom života. Candy nám však pomohol vytvoriť si celistvejší obraz o najväčšom, 15-miliónovom Lagose, odkiaľ pochádza,  aj o zelenej krajine na brehoch rieky Niger.

 

Pred jeho návštevou sme si svedomito pripravili otázky. Pýtali sme sa na vianočné tradície, typické jedlá, výzdobu, dopravu, zvieratá, počasie, aj to, ako zvláda chladné počasie u nás. Študentov najviac zaujímala odpoveď na najkurióznejšiu otázku, a síce: „Naháňal ťa už niekedy lev?“ Otázka  ho veľmi pobavila a našťastie sme sa dočkali zápornej odpovede. Náš hosť bol zhovievavý a vážime si, že sme s ním mohli takto otvorene rozprávať.

Príjemnú atmosféru sme si spestrili spevom vianočných piesní aj ochutnávkou cukroviniek, ktoré doniesli žiaci.

Candy sa ocitol na Slovensku, v Stropkove, niekoľko tisíc kilometrov od svojho domova, rodiny a priateľov. Stropkov vníma ako malé mestečko, kde nie je veľa možností. Podľa neho tu ľudia žijú rutinným spôsobom života, vraj neradi hovoria iným jazykom a len zriedka sa odhodláme vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Je pravda, že neznalosť slovenského jazyka v týchto končinách značne okliešťuje cudzokrajného návštevníka, ale to neznamená, že toto mesto nemá čo ponúknuť.

Na konci stretnutia sme si urobili zopár fotiek a vymenili si Candym kontakty. Počas zimných prázdnin aj sviatočných dní bolo dosť príležitosti na opätovné stretnutia s novým kámošom a spoznanie jeho krajiny aj nášho mesta, ktoré je mu nateraz domovom.

V mene všetkých študentov by som rada poďakovala p.uč. RNDr. Ľ. Reiterovej a Mgr. R. Madzinovej za netradičné vianočné posedenie a tiež všetkým žiakom, ktorí pomohli s organizáciou.

                                                                                                            Sofia Klebanová, IV.A