Gymnázium Stropkov

“Vzdelanie sú základy, na ktorých staviame našu budúcnosť.”

 

Je sychravý novembrový podvečer a dokonca piatok trinásteho. Povedali by ste si: 

„Nič príjemné.“ Žiaci a učiteľky angličtiny Gymnázia v Stropkove sú však v príjemnom očakávaní. Práve začínajú neformálnu online debatu s našou bývalou žiačkou PharmDr. Zuzanou Tkáčovou žijúcou v Chicagu. 

Tato sympatická mladá manželka úspešného slovenského vedca a mamička dvoch školákov si pri svojich pracovných  aj rodinných povinnostiach našla čas a umožnila nám svojím pútavým rozprávaním priblížiť vzdelávanie žiakov a  študentov v USA. Cez videohovor nás preniesla do systému vzdelávania v USA a priblížila nám množstvo zaujímavých detailov aj rozdielov medzi vzdelávaním u nás a v USA. Možno sme si viacerí mysleli, že školská uniforma je v školách v USA samozrejmosťou, no v skutočnosti uniformy nosia žiaci a študenti len na súkromných školách, navyše je uniforma dosť drahá. Naša „lektorka“ nám tiež vykreslila špecifické rozdelenie základnej školy a prísny systém strednej školy. 

 

Ďalšou zo zaujímavosti bolo, že na stredných školách majú v ročníkoch veľký počet študentov a napredujú individuálne podľa svojich schopností a dosiahnutých výsledkov. Preto sa môže stať, že všetci študenti v triede sa navzájom veľmi nepoznajú.  Študenti sú na vysoké školy prijímaní na základe výsledkov počas stredoškolského štúdia, preto sa stredoškoláci naozaj usilujú o čo najlepší prospech.

Keďže sa tejto debaty zúčastnili najmä žiaci tretích a štvrtých ročníkov našej školy,  bola to skvelá forma prípravy na jednu z maturitných otázok z anglického jazyka. Určite to bola  pre všetkých zúčastnených dobrá skúsenosť a obohatilo to naše znalosti. 

V prvom rade patrí naša veľká vďaka PharmDr. Zuzke Tkáčovej za jej ochotu a čas strávený s nami cez videokonferenciu a za jej veľmi pozitívnu energiu  a úsmev na tvári, čím nám dokázala spríjemniť piatkový podvečer. Posielame srdečné poďakovanie do Chicaga. Chceme sa poďakovať sa aj našej kreatívnej a neúnavnej pani učiteľke RNDr. Ľudmile Reiterovej, ktorá netradičné stretnutie sprostredkovala a taktiež bola aktívne zúčastnená. Dúfam, že podobná príležitosť sa ešte zopakuje a takúto originálnu možnosť zdokonaliť sa v angličtine využije viac študentov.

 

Etela Vargová, III.A