Gymnázium Stropkov

Svetový deň boja proti AIDS

V súčasnosti celý svet zaplavila pandémia koronavírusu, ale nemali by sme zabúdať, že sú tu aj iné choroby a ľudia, ktorí nevyliečiteľnými ochoreniami trpia.

Prvý decembrový deň je Svetovým dňom boja proti AIDS, ktorý si pripomíname  pripnutím červenej stužky. Táto tradícia vznikla v roku 1988 a jej cieľom je upozorniť ľudí na túto závažnú chorobu a zlepšiť ich vedomosti o tomto ochorení, jeho šírení a prevencii. 

Chorobu AIDS spôsobuje vírus HIV (vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti), ktorý napáda imunitný systém človeka a zhoršuje tak obranyschopnosť organizmu voči iným ochoreniam. Šíri sa pohlavným stykom, ale najmä kvapôčkami krvi. AIDS sa dá liečiť retrovirotikami, ale nedá sa vyliečiť úplne.

Každý rok si tento deň pripomíname aj v našej škole v rámci celoslovenskej kampane Červené stužky. Ide o projekt, ktorý pomocou rôznych aktivít zvyšuje povedomie mladých ľudí o tejto problematike a podporuje solidaritu s ľuďmi, ktorí s touto chorobou bojujú.

Naša škola sa v rámci aktivít tejto kampane zapojila do online BIO-PSY-SOC olympiády, v ktorej boli rôzne otázky z okruhov biológie človeka, psychického zdravia a sociálnych vzťahov so zameraním na tému HIV/AIDS. 

Ak si chcete otestovať svoje vedomosti o AIDS/HIV aj Vy, ponúkame Vám takúto možnosť  Stačí kliknúť na link/odkaz uvedený nižšie a smelo do toho! 

https://www.interez.sk/dnes-je-svetovy-den-boja-proti-aids-co-vsetko-o-tomto-ochoreni-viete/