Septima úspešná v medzinárodnom online projekte

„Služobne“ najstarší študenti na gymnáziu majú bohaté skúsenosti s účasťou na rôznych podujatiach, ktoré vyžadujú komunikáciu v angličtine. Podľa ich slov to pomáha vytvárať mosty medzi samotnými žiakmi v triede ako aj s rovesníkmi z iných zahraničných škôl. Okrem toho dochádza k zbližovaniu s inými kultúrami a v neposlednom rade prispieva k tvorivosti a zvedavosti žiakov.

Septima bez zaváhania prijala výzvu zapojiť sa do jedinečného medzinárodného  online projektu VILLAGE CORNER na tému Zábavné fakty o našej krajine.  Počas lockdownu nám nový projekt prišiel veľmi vhod a pre veľký záujem sme vytvorili až dve družstvá.

Podstatou oboch tímov bolo natočiť 7-minútovéúvideo prezentáciu a predstaviť Slovensko netradičným, ale príťažlivým spôsobom rovesníkom a učiteľom v zahraničí tak, aby po zhliadnutí videa hlasovali za „nás“. V skupinách nám pripadli školy z Chorvátska a Rumunska.

Z dlhého zoznamu našich NAJ sme vybrali jedinečné miesta, o ktorých možno ani sami netušíte a ktoré môžu byť v budúcnosti inšpiráciou na rodinné či školské výlety.

Okrem toho sme prezentácie zdieľali s Chorvátmi a Rumunmi a dozvedeli sme sa množstvo zaujímavostí aj o ich krajinách. Vedeli ste, že tvar Chorvátska pripomína draka s krídlami alebo že ostrov Hvar je najslnečnejší v Európe? O jedinom morskom organe na svete v Zadare  (kamenných „schodoch“, ktoré „spievajú“ pieseň mora) už väčšina z vás zrejme počula, no o kravate a prvej čokoláde s burizónmi  pochádzajúcimi z tejto krajiny ste asi nevedeli. Môžu sa pochváliť aj prvým elektrickým športovým autom skonštruovaným len 19-ročným Mate Rimacom.

Rumunsko, krajina oddávna spájaná s Drakulom, nás očarilo aj prírodnými krásami. Spomenieme pieskovú pláž pripomínajúcu Thajsko, strašidelný les s podivnými tvarmi stromov, najväčšiu 40-metrovú skalnú sochu v Európe pri brehu Dunaja pripomínajúcu Mount Rashmore v USA. Určite sme netušili o najkrajšej ceste serpentín, najväčšom organe v Európe so 4 000 trubicami v kostole v Brasove, či druhej najväčšej budove na svete – Parlamentnom paláci v Bukurešti (prvenstvo patrí Pentagonu). Mesto Timisosara malo ako prvé osvetlené ulice v Európe už v roku 1889.

Kto je zvedavý,  čo sme predstavili my zo Slovenska, pozývame vás pozrieť si obe naše prezentácie.

Tento projekt má aj svojich víťazov a obidva tímy boli úspešné.

1.miesto získali študenti: Gregor Gonos, Sofia Jakubová, Viktor Konečný, Martina Kopčáková, Damián Motyka, Adrián Paluš

2. miesto patrí študentom: Martin Gonos, Šimon Kolcun, Nikola Mražiková, Kornélia Sekeľová, Peter Vidiščák.

Ďakujeme za reprezentáciu školy až za hranicami Slovenska a srdečne blahoželáme!

RNDr. Ľudmila Reiterová, učiteľka ANJ