Gymnázium Stropkov

Koľko rečí vieš...

Koľko rečí vieš, toľkokrát si človek. Už pár rokov sa na našej škole nevenujeme len vážnemu štúdiu cudzích jazykov, ale mávame aj originálne Dni jazykov, keď sa "učíme" inak.
Všetci sme si mysleli, že aj tento deň jazykov bude ako všetky predošlé, sem-tam sranda, sem-tam nejaká zábava, inak povedané, apsoň sa neučíme. Lenže už niekoľko dní pred touto slávnosťou niektorým žiakom Gymnázia v Stropkove padla do očí novovytvorená udalosť na Facebooku ku dňu jazykov, ktorá napovedala, že sa chystá niečo netradičné a že učitelia makajú naplno, aby to bol nezabudnuteľný deň.
Po slávnostnom privítaní sa jednotlivé triedy presunuli na stanovištia s názvami krajín, aby sme pochytili čo-to z ich jazyka.
Naša trieda začínala naozaj vzdialenou krajinou – Vietnamom. Potešilo nás, že sme si spolu s pani profesorkou RNDr. Reiterovou nepolámali jazyk nad vietnamskými slovami. Prekvapil nás nečakaný videopozdrav od skutočných Vietnamcov, ktorí nám priamo do kamery poskytli informácie o ich sviatkoch. Nebojte sa, vedia aj po anglicky. Záverečnou výzvou bola hra, ktorú by každý obyvateľ Vietnamu poľahky zvládol, no pre nás to bol oriešok, a že doslova, kedže sme museli pomocou vietnamských paličiek ich orechy (kešu orechy) premiestniť z jednej misky do druhej. Poviem Vám, to bola namahá činnosť, ale za tú srandu to stálo!


Dalšie stanovište boli nemecky hovoriace krajiny, kde sme sa obohatili naše mozgové závity o množstvo zaujimavostí a tiež sme zvládli niekoľko nových nemeckých vianočných výrazov. Vrcholom bola skladačka písmen, kde my ako dvojica učiaca sa ruský jazyk (nie nemecký) sme sa trápili nad čudnými slovami, neraz sme aj vymysleli nové neexistujúce slovo, z ktorého sa pán profesor Mgr. Hecko chytal za hlavu. Musím však uznať, že to bolo obohacujúce
Na dánskom stanovišti pani profesorka PhDr. Belovežčíkovej nás čakalo aj dánske gastronomické sladké i slané potešenie. Priblížili sme si túto severskú krajinu, jej zvyky, naučili niektoré dánske výrazy, vypočuli originálnu dánsku legendu. Aby sme to prepojili s našimi Vianocami, zaspievali sme si Tichú noc po dánsky. Bola to fuška pre náš jazyk, ale zvládli sme to.
Potom nás privítalo stanovište Esperanto. Mnohí z nás boli v rozpakoch, no pán riaditeľ Ing. Cichý bol na naše otázniky v očiach pripravený a na každej lavici nás čakalo množstvo brožúrok, kde sme sa dozvedeli detaily, ktoré sa bežne v škole neučíme. Pán riaditeľ nám odhalil históriu jazyka, základy gramatiky a tiež nám ukázal názvy diel v tomto jazyku, ktoré sme pomocou obalu mali uhádnuť.
Nasledovali štáty Commonwealthu, kde sme sa od pani profesorky Mgr. Zakovičovej dozvedeli množstvo nových poznatkov a perličiek o tamojších vianočných zvykoch. Na záver sme si vyrobili vlastný "christmas cracker", ktorý sme ako dvojica nakoniec roztrhli, pričom to urobilo náramný rachot a veľa srandy.
Neskôr sme sa presunuli do Ruska k pani profesorke Mgr. Kasardovej. Porovnali sme zvláštne ruské a naše domáce tradície. Zručnosť sme dokázali pri skladaní puzzle Chrámu Vasilija Blaženogo, vyfarbovaní tohto chrámu a antistresových omaľovánok, z ktorých sme vystrihli ruský tradičný symbol - matriošku.
Na záver nás čakala krajina našich severných susedov – Poľsko. Tu nás čakala pani profesorka Mgr. Madzinová, ktorá nám poskytla rýchlokurz poľskej výslovnosti, pravopisu a slovnej zásoby– vraj to využijeme aj na maturitnej skúške. Spolu s našimi spevavými spolužiačkami sme sa naučili poľskú vianočnú pieseň. Náš pán školník v sebe nezaprel hudobníka a vlastnou gitarovou vsuvkou si vyslúžil búrlivý potlesk.
Netradičný deň sme zavŕšili v telocvični s tým rozdielom, že uz sme neboli plní zvedavosti, ale plní vedomostí a zážitkov z originálne prežitého dopoludnia. Za vypracovanie úloh v jednotlivých krajinách dostala každá trieda časť puzzle, ktorú sme v závere nalepili na veľký plagát. Aby sme sa rozišli v radostnej atmosfére a ukázali, čo vieme, v sprievode živej hudby všetkých 250 žiakov dokázalo na rozlúčku zaspievať novonaučenú poľskú koledu.
Ďakujeme všetkým vyučujúcim cudzích jazykov za námahu a perfektné ukončenie týždňa.

Števo Petro
Gymnázium Stropkov