„ZELENÁ“ HODINA ANGLIČTINY

Na hodinách anglického jazyka  sa učí aj o tradíciách a sviatkoch anglicky hovoriacich krajín a tento mesiac sa spája s írskym Dňom svätého Patrika (17.marec), ktorý sa oslavuje aj v Kanade, USA, Novom Zélande či Austrálii a sfarbuje svet dozelena.

Študenti  kvinty  sa rôznymi aktivitami snažila priblížiť si tento sviatok na pondelkovej hodine angličtiny. „Zelené“ pohostenie, zelené tričká, suveníry priamo z Írska či papierové dekorácie v tvare trojlístkov dávali tušiť, že celú oslavu  žiaci poňali naozaj veľmi vážne a kúsok pravej írskej atmosféry  vytvorili aj v triede na gymnáziu. Začiatok hodiny odštartovali  prezentáciou aj videoanimáciou, ktorými  priblížili svätého Patrika aj vznik tradície. Dobrá nálada pokračovala kvízom o rôznych faktoch spájajúcich sa s oslavou tohto dňa a keďže kolektív triedy je veľmi kreatívny, v programe nesmel chýbať spev anglickej piesne o poklade ukrytom na konci dúhy a vlastná kreácia írskych tancov inšpirovaná internetom. Okrem toho stihli namaľovať štvorlístky prinášajúce šťastie a na záver sa všetci spoločne pohostili na chutných „zelených“ dobrotách.

V závere by som sa rada poďakovala celému kolektívu študentov kvinty za  čas strávený prípravou tejto oslavy aj perfektne zvládnutý priebeh hodiny a verím, že sme si všetci spoločne odniesli ďalší krásny nezabudnuteľný zážitok.

RNDr. Ľudmila REITEROVÁ

FAKTY Z INTERNETU: Svätý Patrik sa narodil roku 385 vo Walese. Spočiatku žil ako pohan. Vo veku 16 rokov ho chytili a predali ako otroka do Írska. V zajatí konvertoval na kresťanstvo a oddal sa náboženstvu. Ušiel do Francúzska, kde vstúpil do kláštora svätého Martina, aby mohol študovať Písmo pod vedením svätého Germaina z Auxerre. V roku 432 sa stal írskym biskupom. Založil vyše 300 kostolov a pokrstil viac ako 120.000 ľudí vrátane kráľa Aenghusa pri návšteve Cashelu v roku 450. Svätý Patrik zomrel 17. marca 461.

Deň smrti svätého Patrika patróna Írska sa oslavuje bohoslužbami a nosením ďatelinových trojlístkov, ktoré sú národným symbolom Írska.